Tipy na výlet

IMG_7561.JPG

Semily jsou přirozeným centrem pro Podkrkonošskou oblast a nabízejí svou polohou velké množství atraktivních cílů pro veřejnost. Chtěli bychom Vám nabídnout tipy na výlet do různých míst, která nejsou od Semil daleko a jsou bezproblémově přístupná.

Cestu za poznáním lze řešit různými způsoby. Použít můžeme veřejné dopravní prostředky, můžeme jet po vlastní ose motorovými vozidly nebo cyklo. Je zde však ještě jedna možnost a to ta nejpřirozenější - pěšky s využitím sítě turistického značení.

Základním orientačním bodem jsou pro veřejnost turistické mapy - v našem případě mapy Českého ráje - a dále z nich vyplývající směrovníky pro jednotlivé trasy. Mapy i směrovníky jsou přehledné a vypovídající a s orientací v nich a výběrem cíle pro výlet by neměl mít nikdo žádný problém. V Semilech jsou umístěny dvě mapy a to na Riegrově náměstí u odbočky přes náhon k České poště a na nádraží Českých drah. Další mapy jsou instalovány v Podspálově u zastávky ČD, u Sejkorské kapličky na Cimbále a dvě mapy jsou v Bozkově a to na náměstí a před vchodem do Bozkovských dolomitových jeskyní.

V našem přehledu turistických zajímavostí jsme uvedli několik cílů včetně způsobu směrování k nim, které jsou turisticky velmi přitažlivé a proto se již k nim nebudeme podrobně na této záložce našich webových stránek vracet. 

Městem Semily prochází síť turistických tras. Dovolte nám, abychom ji stručně představili a zároveň Vám nabídli místa, které lze při Vašich  výletech za poznáním navštívit:                                                                                                          

- červená turistická značená cesta vychází od centrálního směrovníku u České pošty a po ní projdete Bítouchovem přes Riegrovu stezku do Podspálova a zde můžete pokračovat dle svého výběru příslušnou trasou na Cimbál, do Tanvaldu,  Podbozkova nebo  Železného Brodu a odtud dále po červené na Maloskalsko a dalších oblastí Českého ráje.                                                                    

- žlutá trasa vychází od České pošty a budete pokračovat směrem ke 14. pomocníkům, k Sejkorské kapličce a dále do Bozkova, kde se nabízí návštěva Bozkovských dolomitových jeskyní a milovníci památek mohou zamířit do tamního poutního kostela nebo pokračovat dále do Jesenného nebo až ke zřícenině hradu v Návarově či pokračovat po modré do Vysokého nad Jizerou a dále do Krkonoš.

- další žlutá trasa vychází z Bítouchova a po ní projdete čerstvě opravenou Kamenického stezkou až na Moravu, kde můžete po modré sejít kolem Myší skály do Podspálova nebo se vrátit opačným směrem po modré kolem Masarykovy vyhlídky (můžete zde shlédnout novou pamětní desku k návštěvě T.G. Masaryka v Semilech v roce 1922) přes Cimbál a podél bývalého přírodního divadla, případně po žluté kolem 14. pomocníků do Semil.  

- třetí žlutou trasou je cesta na Kozákov, která opět vychází od České pošty okolo nádraží ČD přes Chuchelnu a dále Hromovkou přes Komárov k naší turistické chatě na nejvyšším vrcholu v okolí Semil. Odtud je možné pokračovat Zlatou stezkou Českého ráje do Turnova nebo opačným směrem do Rovenska pod Troskami. Zdejší přírodní útvar Trosky jistě stojí za shlédnutí.

- poslední žlutě značenou trasou je výlet na Krkavčí skálu, trasa opět vychází od České pošty a je směrována přes Černý most k této skalní vyhlídce. Z Krkavčí skály můžete pokračovat  po zelené na Kozákov.

- další značenou trasou je modrá, která opět vychází od České pošty a po ní se můžete vydat do Lomnice nad Popelkou kolem zahrádkařské kolonie na Treperce. Po cestě projdete Nedvězím, Pohořím, Stružincem a Novými dvory. Červeně značená Zlatá stezka Českého ráje Vás dovede přes vrch Tábordo Jičína. Po červené můžete z Lomnice též naplánovat výlet do Jilemnice nebo na Kozákov či do Rovenska pod Troskami.

- modře je značená i stezka do Příkrého, která vychází od České pošty a půjdete přes Komenského náměstí a Nouzovskou kapličku. Kolem zastávky BUS sejdete neznačenou silničkou do Podbozkova, kde lze pokračovat po žluté do Bozkova a Krkonoš nebo po zelené přejdete do Podspálova a dále dle turistické místní mapy a směrovníků dle vlastního výběru.

- spojku mezi nádražím Českých drah a Bítouchovem tvoří poslední modře značená cesta přes Černý most, odkud kolem Kolonky budete Bítouchovem pokračovat na červenou Riegrovu stezku nebo po žluté můžete dojít na Moravu, kde si další cíl zvolíte na rozcestníku turistických cest.

- zeleně je značena cesta k Sejkorské kapličce - opět vychází z centrálního směrovníku od České pošty okolo městského hřbitova a dále budete pokračovat přes Nouzov, kde můžete přejít na modrou do Příkrého. S použitím místní turistické mapy a dle směrovníku si u Sejkorské kapličky vyberete další cíl své cesty. 

- další zeleně značenou trasou je cesta do Jilemnice, na kterou vyjdete od České pošty a pod zahrádkářskou kolonií budete pokračovat přes Strážník a Bystrou nad Jizerou do tohoto horského města. Po zelené můžete pokračovat do Vrchlabí nebo když zvolíte červeně značenou Bucharovu cestu, přivede Vás na Benecko, Horních Míseček, Rokytnice nad Jizerou či dalších cílů v Krkonoších. Opačným směrem dojdete přes Mříčnou a Libštát do Lomnice nad Popelkou.  

- v neposlední řadě Vám chceme nabídnout výlet po zeleně značené trase na Kozákov, která vychází od České pošty a dále budete pokračovat přes železniční přejezd nad Komerční bankou Lhoteckou ulicí k lokalitě U rozvodny, kde se ostře vpravo vydáte na Kozákov. Zde můžete využít služeb chaty KČT a vylézt na zdejší rozhlednu a v  případě příznivého počasí uvidíte rozsáhlou scenérii Krkonoš, Jizerských hor, Českého ráje, Orlických hor a možná v dálce spatříte i naše hlavní město. 

 

ŠŤASTNOU CESTU A MNOHO UŠLÝCH KILOMETRU V NÁDHERNÉ PŘÍRODĚ VÁM PŘEJE

KLUB ČESKÝCH TURISTU V SEMILECH


Novinky

 • Úderem pondělní silvestrovské půlnoci jsme všichni vstoupili do nového roku, který nese letopočet 2019. Již od ranních hodin jsme při cestě na Kozákov potkávali mnohé turisty, kteří po oslavách vyrazili za relaxací na dominantu v okolí Semil, horu Kozákov. Počasí…

  Více informací >>

 • Ohlédnutí „Za posledním puchýřem 2018“ Po 13 letech zavítala celostátní turistická akce „Za posledním puchýřem“ do Libereckého kraje. Vždy signalizuje konec turistické sezóny a je předzvěstí přicházejícího zimního období. Ve dnech 15. - 18. listopadu 2018 se v Semilech uskutečnil již…

  Více informací >>

 • 9.10.2018 | 11:49

  OHLÉDNUTÍ ZA DRAKIÁDOU 2018

  Letos k nám byla paní příroda přívětivá a počasí pro setkání draků na Kozákově bylo přímo výstavní. Rychle jsme tedy mohli zapomenout na déšť z loňského roku. Věrní přátelé naší Drakiády nezklamali a v hojném počtu dorazili se svými draky…

  Více informací >>

 • Druhou srpnovou sobotu jsme již po pětatřicáté uspořádali pochod pro malé i velké Račí stezkou. Počasí nám přálo, nebyla ani zima, ani horko a tak jsme přivítali na startu pochodu 273 účastníků, z nichž více jak polovinu tvořily děti. Na…

  Více informací >>

Zobrazit všechny novinky >>